13 Kroków Jak Znaleźć Pracę Bez Doświadczenia?

W dobie pandemii i licznych obostrzeń oraz masowych zwolnień trudniej jest znaleźć pracę bez doświadczenia. Sam borykałem się z tym problemem już przed zaistniałą sytuacją. Wysłanie CV to za mało. Większość osób szukająca pracy robi to samo – kopiuj, wklej, kopiuj, wklej. Pokaże ci, jak możesz zwiększyć swoją szansę na rozmowę rekrutacyjną dzięki 13 krokom, które możesz wykonać już dzisiaj.

13 kroków jak znaleźć pracę bez doświadczenia.

1. Spisz swoje umiejętności

Na początku zrób listę swoich umiejętności. Przygotuj kartkę papieru i narysuj na nim diagram Venna. Zapisz wszystkie umiejętności, kompetencje, które będą twoim przewodnikiem na drodze do szukania wymarzonej pracy. Następnie napisz umiejętności, które już posiadasz. Z pewnością niektóre z nich znajdą się w środkowym, wspólnym kole. W ten sposób wiesz, co możesz wpisać w CV, a przede wszystkim to, czego musisz się jeszcze nauczyć.

2. Załóż konto na LinkedIn

LinkedIn to miejsce, gdzie znajdziesz przedstawicieli firm, liderów oraz pracowników. Jeśli chcesz mieć dostęp do osób decyzyjnych to najlepsze miejsce dla ciebie. Przed skontaktowaniem się z tobą rekruterzy często sprawdzają kandydata w internecie. Skonfiguruj swój profil, tak by pokazywał twoje mocne strony. Wpisz na nim swoje umiejętności. Jeśli pracowałeś wcześniej w innych miejscach – poproś o rekomendację.

3. Napisz dobre CV

Jak znaleźć pracę? Wyślij CV. Tak CV to standard, który przesyła każda osoba. W rezultacie firmy otrzymują setki takich samych wzorów. Wyróżnij się! Stworzenie dobrze wyglądającego CV to proste zadanie. Możesz użyć do tego darmowej aplikacji – CANVA. Umieść w nim tylko najważniejsze informacje o tobie. Skup się przede wszystkim na umiejętnościach. Istotnym aspektem jest krótka notka- historia, ponieważ możesz powiedzieć coś o sobie. Dlaczego szukasz pracy? Co możesz dać firmie od siebie. W wyżej wymienionej aplikacji znajdziesz dziesiątki szablonów, które możesz edytować wedle swoich upodobań.

4. Poznaj firmę do której, aplikujesz

Prawdopodobnie wiesz, w jakiej firmie chciałbyś pracować. Uświadom sobie, co lubisz robić. Jakich produktów używasz i z jakich usług korzystasz. Jeśli jesteś fanem Apple i przeczytałeś biografię Steve’a Jobsa aplikuj do tej firmy. Jednak przed tym jak wyślesz CV, zapoznaj się z misją danej organizacji. Przeczytaj o ich osiągnięciach, produktach, usługach. Pokaż, że interesujesz się miejscem w którym, chciałbyś rozwijać swoją karierę.

5. Znajdź przedstawiciela i pracowników

Ten krok wiąże się z poprzednim. Szukając firmy, znajdź także jej przedstawicieli. Zobacz jakie treści udostępniają. Jak wygląda ich pozycja we firmie. Podobnie poszukaj pracowników. Jeśli mają profile na LinkedIn, to zadanie jest ułatwione. Nawiąż z nimi kontakt i zapytaj o kulturę pracy. Dowiedz się jakie umiejętności są potrzebne na danym stanowisku, czy jest szansa nauki i zdobycia doświadczenia w pracy. Zorientuj się jak liderzy w danej działalności, wspierają zespoły. Każda informacja jest cenna. Będziesz wiedział, na czym musisz się skupić, oraz czego się uczyć.

6. Do każdej firmy pisz personalnie

Firmy dostają dziesiątki takich samych wiadomości. Wyróżnij się i pokaż, że ci zależy na danej pracy. Napisz wiadomość do każdej firmy osobno. Wiesz już, jaka jest misja, znasz pracowników i być może nawiązałeś kontakt z liderami. Znasz umiejętności, które są potrzebne na stanowisku, które cię interesuje. Teraz oprócz załączenia CV, napisz także wiadomość. Zamieść w niej swoją historię oraz to, co dowiedziałeś się o firmie. Powiedz, jak utożsamiasz się z misją i celami organizacji. Z pewnością osoba czytająca taką wiadomość doceni to, że interesujesz się działaniami firmy. A nie, że są kolejną opcją na twojej serii wysyłanych CV.

7. Podziel się historią. Zaprezentuj się.

Twoja historia to as w rękawie. Opisz we wiadomości swoją drogę do aktualnego miejsca. Napisz co robisz by zdobywać umiejętności, które są potrzebne na stanowisku, na które aplikujesz. Przedstaw swoje ostatnie miejsca pracy. Jeśli ich nie masz, opisz swoje zainteresowania. Sposoby nauki oraz poszerzania wachlarzu umiejętności. Pokaż siebie oraz swoją autentyczność.

8. Wykaż się chęcią do pracy

Twoje podejście jest bardzo ważne. Jeśli nie chce ci się pracować, to nie trać czasu na wysyłanie CV na ważne stanowiska. Jeśli czytasz tego bloga, zakładam, że masz chęci i jesteś coraz bardziej świadomy tego, że tylko ciężka praca przyniesie ci sukces. Przejście przez każdy krok wymagać będzie od ciebie pracy i zaangażowania. Będziesz wiedział jak znaleźć pracę bez doświadczenia. Jeśli widzisz jednak, że nie masz chęci, to nie trać czasu. Uświadom sobie, co jest dla ciebie ważne. Może musisz zacząć od samego siebie. Zmień swoje złe nawyki na dobre. Możesz skorzystać z mojego darmowego e-booka.

Oprócz wysłania CV możesz dostarczyć je samodzielnie do biura. Takie podejście jest bardzo cenione, gdyż pokazuje twoje chęci. Możesz też od razu zamienić słowo z pracownikami.

9. Skup się na komunikatywności

Jeśli na tę chwilę twoje umiejętności są ograniczone, jednak masz chęci do pracy i wybrałeś już firmy, do których chcesz aplikować. Możesz skupić się przede wszystkim na komunikatywności. Zacznij czytać książki, by poszerzyć słownictwo. Zagaduj do ludzi na ulicy. Wdaj się w dyskusję z ekspedientką w sklepie. Zapisz się na spotkania online. Wypowiadaj się i dziel swoimi historiami. Dzięki czemu łatwiej będzie ci rozmawiać z rekruterem a później z przełożonym. Jeśli będziesz miał styczność z klientem to umiejętność komunikatywnej rozmowy, oraz przekazywania informacji będzie cennym atutem.

10. Wyrób nawyk szukania

Nie nastawiaj się, że pierwsza firma do której, się zgłosisz przyjmie cię do pracy. Uświadom sobie, że nie jesteś jedyną osobą, która szuka pracy. Wyrób sobie nawyk. Przechodź przez te punkty kilka razy. Wybierz więcej niż jedną firmę. Staraj się codziennie podejmować działanie w kierunku znalezienia pracy.

11. Bądź zorganizowany

Dobra rada. Jeśli wysyłasz już sporo aplikacji – zapisz sobie to. Notuj gdzie i kiedy wysyłałeś CV, oraz jakie umiejętności były potrzebne w danej firmie. Dzięki, temu możesz śledzić swoje postępy.

12. Pokaż, co już potrafisz – dokumentuj

Ułatw przedsiębiorcom znalezienie ciebie. Załóż konta na portalach społecznościowych. Opublikuj bloga. Dokumentuj, to czego się nauczyłeś. Co już potrafisz. W rezultacie jakaś firma może sama się do ciebie zgłosić. Po prostu pokaż się światu. Dziel się tym, co potrafisz.

13. Stań się ekspertem

Udzielaj się na blogach, grupach. Wdawaj się w dyskusję. Dziel się swoimi przemyśleniami. Ucz się i analizuj. Pytaj innych o opinie. W końcu nauczysz się danej kompetencji i staniesz się ekspetem. Twoje szanse na znalezienie pracy wzrosną.

Podążaj tymi krokami i zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od ciebie. Twoje podejście i zaangażowanie jest najważniejsze.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *